top of page

Jak optymalizować podatki dzięki uldze B+RUlga badawczo-rozwojowa pozwala generować ogromne oszczędności na podatkach, ponieważ pozwala zaliczać koszty uzyskania przychodu powiązane z działalnością badawczo-rozwojową (koszty kwalifikowane) w wysokości nawet 150% faktycznie poniesionych kosztów. W niektórych przypadkach może to oznaczać nawet redukcję zobowiązania podatkowego do zera.


Ulga ta dotyczy wielu przedsiębiorców, o czym wielu z nich nawet nie zdaje sobie sprawy, przez co nie rozlicza jej w ogóle, tracąc tym szansę na duże oszczędności podatkowe.


Z tego artykułu dowiesz się czym jest ulga na badania i rozwój (dalej "ulga B+R") oraz dowiesz się, czy twoja firma może z niej skorzystać.


Czym jest ulga B+R?


Ulga B+R obejmuje koszty poniesione w związku z badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi w bardzo szerokim znaczeniu tych pojęć. Nie oznacza to, że musisz prowadzić badania naukowe sensu stricto aby skorzystać z ulgi. Każda złotówka wydana na działalność badawczo-rozwojową może być dodatkowo odliczana od podstawy opodatkowania nawet w 150% wydatkowanej kwoty.


Skąd mam wiedzieć, że prowadzę działalność badawczo-rozwojową?


Za prace badawczo-rozwojowe uznaje się w szczególności badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu: opracowania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzenia znaczących ulepszeń do istniejących. Nie oznacza to, że musisz rejestrować patenty albo tworzyć innowacyjne technologie. Wystarczy, że będąc firmą produkującą żywność tworzysz nowe procedury produktów albo gdy jesteś firmą marketingową, tworzysz nowe systemy sprzedaży oparte o twoje autorskie badania.


Jeśli masz firmę informatyczną, przykładem prac badawczo rozwojowych będzie opracowanie złożonego systemu zarządzania bazami danych w celu zwiększenia szybkości, bezpieczeństwa i przepustowości informacji albo zaprojektowanie oprogramowania do automatyzacji procesu, który wcześniej obywał się "ręcznie".


Jak rozliczyć ulgę B+R?


Aby rozliczyć ulgę B+R ważne jest, żeby w ramach Twojej firmy dało się wydzielić wydatki przeznaczone na działalność badawczo rozwojową. Może w tym pomóc nasz doradca podatkowy, który zidentyfikuje obszary badawczo-rozwojowe i pomoże przygotować odpowiednią dokumentację.


Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy Twoja firma może rozliczyć ulgę B+R dowiedz się o możliwość przeprowadzenia bezpłatnego, wstępnego audytu. Niczym nie ryzykujesz, ponieważ w przypadku niewykrycia u Ciebie działalności badawczo-rozwojowej, nic nie zapłacisz. W przypadku skutecznego rozliczenia ulgi doradca podatkowy pobiera wynagrodzenie według ustalonego procentu od faktycznej oszczędności (success fee).


Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej: biuro@wgholding.pl


Commentaires


Wojciech Gil WG Holding Wealth Management Family Office.png

Blog pod redakcją:

 

Wojciech Gil

Inwestor, przedsiębiorca,

współwłaściciel WG Holding sp. z o.o.

bottom of page