top of page

Sytuacja na rynku najmu: czy jest tak źle, jak twierdzi część ekspertów?

 

Od jakiegoś czasu właściciele nieruchomości na wynajem mogą czuć się zaniepokojeni kolejnymi doniesieniami dotyczącymi rynku najmu. Część ekspertów wróży nawet jego załamanie, wskazując na spadek popytu ze strony najemców oraz rosnącą liczbę osób inwestujących w lokale mieszkalne. Jak jest naprawdę i czy właściciele nieruchomości faktycznie mają się czego obawiać?

 

Liczba ogłoszeń wynajmu cały czas rośnie. Może być trudniej wynająć mieszkanie

 

Osoby, które posiadają nieruchomości mieszkalne na wynajem przez długi czas nie miały większych powodów do zmartwień – zwłaszcza jeśli mieszkanie znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji. Wynajmujący mogli bez przeszkód podnosić systematyczne stawkę najmu bez obaw, że nie znajdą najemcy; w pewnym momencie media zaczęły informować nawet o przeprowadzaniu „castingów na najemcę” – choć można podejrzewać, że taka praktyka wcale nie była aż tak częsta, jak to przedstawiano.

 

Od jakiegoś czasu można jednak zaobserwować pewne zmiany na rynku najmu, szczególnie w kontekście bazy mieszkań na wynajem, która systematycznie się zwiększa. Z danych serwisu Otodom wynika, że liczba dostępnych mieszkań na wynajem na koniec lutego 2024 r. wyniosła 27 tys. ofert; to aż o 34 proc. więcej niż pod koniec lutego 2023 r. Można byłoby zatem odnieść wrażenie, że popyt ze strony ewentualnych najemców gwałtownie spadł (zwłaszcza że liczba ofert spada z miesiąca na miesiąc).

Podaj adres e-mail poniżej aby odebrać pełną treść raportu a w nim:

  • Sytuacja na rynku najmu w pierwszym kwartale 2024 r.

  • Raport cen transakcyjnych sprzedaży mieszkań w największych polskich miastach

  • Raport cen najmu mieszkań w największych polskich miastach

  • Największe transakcje funduszy PRS w Polsce

  • Niedokończona historia REIT-ów. Czy mamy szansę na polskie fundusze inwestujące w nieruchomości pod wynajem dostępne dla Kowalskiego?

Newsletter

Pobierz pełną treść raportu:

przetwarzanie moich danych osobowych (imię, adres e-mail) przez Administratora (WG Holding sp. z o.o.) w celu marketingowym. 

 

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności strony internetowej.

 

Dane osobowe na stronie internetowej przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

bottom of page