top of page

Zaledwie 5,8% Polaków inwestuje pieniądze na rynku nieruchomości. Można to zmienić.


Jak inwestować w nieruchomości Warszawa
Mieszkanie pod wynajem - Warszawa Mokotów - projekt Alicja Gil

Większość Polaków wciąż trzyma pieniądze w gotówce. Jednak nie wszystkie formy inwestowania pieniędzy wymagają specjalistycznej wiedzy, a mogą uchronić oszczędności przed zgubnym wpływem inflacji.


Z najnowszej edycji badania „Sytuacja na rynku consumer finance” opracowywanego co kwartał przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej wynika, że wciąż większość Polaków trzyma oszczędności w gotówce – i boi się tym samym jakiejkolwiek formy inwestowania posiadanych środków. Przyczyn jest kilka, a jedną z nich jest brak nauki inwestowania, którą można byłoby prowadzić już w szkole.

 

Polacy wciąż wolą trzymać gotówkę „w skarpecie” niż zainwestować posiadane środki

 

Ze wspomnianego wyżej raportu wynika, że aż 55,1% ankietowanych trzyma oszczędności w gotówce – i nie inwestuje ich w żaden sposób. Z kolei 39,5% badanych odpowiedziało, że przynajmniej część ich oszczędności znajduje się na lokacie bankowej. Znacznie mniejsza grupa respondentów decyduje się natomiast na zainwestowanie środków w inny sposób (przy czym największą popularnością cieszą się w takim wypadku obligacje skarbowe).

 

Skąd tak ogromna popularność gotówki i form inwestowania uważanych za najbezpieczniejsze (lokaty i obligacje) przy tak niskim udziale innego rodzaju aktywności mających na celu zabezpieczenie środków przed utratą wartości?


Jak twierdzi współautor badania i ekonomista SGH, dr Sławomir Dudek, to najprawdopodobniej efekt relatywnie niskiego stopnia edukacji ekonomicznej – oraz tego, że wiele gospodarstw domowych odkłada jedynie niewielką część dochodów. Efekt jest niestety prosty do przewidzenia: oszczędności gromadzone przez Polaków tracą na wartości.

 

Warto przy tym podkreślić, że wbrew powszechnemu przekonaniu, utracie wartości posiadanych środków często nie zapobiegają również lokaty oszczędnościowe (choć oczywiście jest to rozwiązanie lepsze, niż trzymanie pieniędzy na zwykłym rachunku bankowym). Po pierwsze, zazwyczaj ich oprocentowanie jest niższe od wysokości inflacji w danym okresie, po drugie – należy pamiętać o konieczności zapłaty podatku Belki (19% od odsetek).

 

W fundusze inwestycyjne, nieruchomości czy akcje inwestuje tylko niewielki odsetek Polaków

 

Jakie formy oszczędzania mogą natomiast realnie zabezpieczyć oszczędności przed utratą wartości? Dobrym przykładem są fundusze inwestycyjne, podobnie jak zakup akcji czy nieruchomości. Na takie rozwiązanie decyduje się jednak niewiele osób. Z cytowanego wyżej raportu (można było wskazać kilka odpowiedzi) wynika, że w III kwartale 2023 r. na gromadzenie środków w ramach funduszy inwestycyjnych zdecydowało się 6,3 proc. badanych; na zakup papierów wartościowych – 5 proc., a na inwestycje w nieruchomości – 5,8 proc. Można przy tym podejrzewać, że wielu aktywnych inwestorów stawia równolegle na kilka form inwestowania, co oznaczałoby, że grupy te pokrywają się.

 

Stan wiedzy Polaków na temat inwestowania wciąż jest niski, ale można to łatwo zmienić

 

Wyniki raportu pokazują, że stan wiedzy na temat inwestowania wciąż jest w Polsce dość niski (podobnie zresztą jak ogólny stan wiedzy ekonomicznej). To bez wątpienia efekt lat zaniedbań ze strony kolejnych ekip rządzących. Jedynym przedmiotem, na którym porusza się kwestię inwestowania, jest przedsiębiorczość; w wielu szkołach jest ona jednak nauczana na bardzo podstawowym poziomie i w ograniczonym zakresie. Uczniowie dowiadują się co prawda o istnieniu lokat, obligacji czy możliwości zakupu papierów wartościowych, jednak najczęściej nie mają szans zrozumieć, na czym faktycznie polegają określone formy inwestowania i jak to wygląda w praktyce. Nic dziwnego zatem, że większość Polaków decyduje się na trzymanie pieniędzy w gotówce lub na lokatach bankowych. Pozostałe formy inwestowania wydają się niezrozumiałe, a dodatkowo budzą na ogół dużą nieufność.

 

Nawet przy niewielkiej wiedzy na temat inwestowania można wybrać inne rozwiązanie niż lokata czy obligacje

 

Warto jednocześnie podkreślić, że pewne formy inwestowania wymagają mniejszej wiedzy – dzięki czemu mogą być odpowiednie nawet dla tych, którzy nie mają doświadczenia w inwestowaniu czy obawiają się ryzyka. Dobrym przykładem są nieruchomości. Osoby posiadające pewien kapitał mogą kupić mieszkanie czy lokal inwestycyjny, ponieważ nie wymaga to na ogół specjalistycznej wiedzy - choć korzystając z pomocy ekspertów z pewnością zrobi się lepszą inwestycję.


Dlaczego nieruchomości to dobry wybór dla osób ceniących sobie bezpieczeństwo kapitału i stałe dochody?


Z jednej strony inwestorzy lokujący pieniądze na rynku nieruchomości zabezpieczają w ten sposób swoje oszczędności przed utratą wartości (ceny nieruchomości w perspektywie długoterminowej stale rosną, zatem ryzyko jakiejkolwiek straty jest niskie), z drugiej - mogą czerpać bieżące zyski z wynajmu takiej nieruchomości.


Porównując zatem inwestycję w nieruchomość do klasycznej lokaty lub obligacji, należy wziąć pod uwagę skumulowane zyski z wynajmu oraz ze wzrostu wartości nieruchomości w czasie i porównać je do odsetek od lokat lub obligacji, w przypadku których otrzymujemy wprawdzie odsetki, ale na koniec zwracana jest nam nominalnie ta sama kwota, jaką zainwestowaliśmy (brak zabezpieczenia kapitału bazowego przed inflacją).

 

Podsumowując – niewielka wiedza na temat inwestowania, niski poziom ogólnej wiedzy ekonomicznej, brak odpowiednich zajęć w szkołach i zaniedbana edukacja społeczeństwa w tym temacie sprawia, że większość Polaków nawet jeśli oszczędza, to nie jest w stanie zabezpieczyć kapitału przed utratą wartości (nie mówiąc już o czerpaniu zysków z jego posiadania).Jak inwestować z nami w nieruchomości?


Rozwiązanie na początek dla osób z większym portfelem


Jeśli jednak ktoś chciałby zainwestować w bezpieczny sposób posiadane środki, to ciekawą opcją na początek może być inwestycja w nieruchomości, ponieważ nie wymaga ona specjalistycznej wiedzy, a inwestujący ponosi stosunkowo niewielkie ryzyko.


Nasz zespół kompleksowo pomoże w przeprowadzeniu całej inwestycji w nieruchomości pod wynajem oraz na sprzedaż.


Rozwiązanie dla osób z mniejszym kapitałem


Jeśli ktoś nie posiada wystarczających środków aby samodzielnie kupić niezależną nieruchomość, może zainwestować w ramach licznych zbiorowych form inwestowania na rynku nieruchomości. Wprawdzie polski rynek instytucjonalnego inwestowania na rynku nieruchomości jest jeszcze słabo rozwinięty (brak prawnych regulacji dla REIT-ów), to cały czas można znaleźć na naszym rynku formy grupowego inwestowania na rynku nieruchomości: zakupy pakietów mieszkań od deweloperów, grupowe zakupy kamienic w celu ich remontu i sprzedaży, grupowe zakupy lokali użytkowych i parków handlowych a także grupowe inwestycje w projekty deweloperskie.


Jako zespół WG Holding realizujemy dla naszych klientów tego rodzaju inwestycje o czym chętnie porozmawiamy.


Zapisz się do newslettera na dole strony aby otrzymać informacje o pojawiających się okazjach inwestycyjnych na rynku nieruchomości.

 

Zespół WG Holding

Comments


Wojciech Gil WG Holding Wealth Management Family Office.png

Blog pod redakcją:

 

Wojciech Gil

Inwestor, przedsiębiorca,

współwłaściciel WG Holding sp. z o.o.

bottom of page